Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Wywiad z Terry’m Laughlin’em

Laughlin jest znajomym nazwiskiem w świecie pływania. Total Immersion to metoda nauczania efektywnego pływania. Technika ta zawiera; umiarkowane zużycie energii, redukcję oporu wody, zmianę kształtu ciała pływaka i pływanie za pomocą całego ciała. Aby lepiej zrozumieć ten konspekt, The Sports Column usiadło do krótkiej rozmowy z twórcą Total Immersion, Terry’m Laughlin’em.

Terry Laughlin

Terry Laughlin

Gratulacje Terry za pracy jaką zrobiłeś.

Terry: Założyłem Total Immersion (TI) w 1989 roku, więc byłem w tym pierwszy ( z ponad 400 trenerów obecnie). Niektórzy mówią, że TI mogło tylko powstać w USA, gdyż jesteśmy krajem innowacji i optymizmu. Fakt, że językiem naszym jest angielski pomógł TI rozprzestrzenić się na cały świat. Ale wydaje mi się, że najważniejszą przyczyną dla naszej popularności jest to, iż pływanie jest kluczową umiejętnością w życiu, a my posiadamy niezawodną i sprawdzoną metodę nauczanie go. Więc najbardziej znaczącą rzeczą dla mnie jest to, że bardzo szeroka rzesza ludzi podziela moją pasję do pływania, i że mam pozytywny wpływ na ich życie.

Jako miłośnik hokeja i pływania domyślam się, że musiałeś poświęcić wiele na przestrzeni tych lat, aby osiągnąć ten cel.

Byłem strasznie szczęśliwy, kiedy zdałem sobie sprawę, że nasza metoda rozwiązuje najczęstsze i najbardziej frustrujące ludzi problemy związane z nauką i doskonaleniem pływania, w przeciwieństwie do metod tradycyjnych, u nas każdy może się nauczyć.

Co czyni Total Immersion wyjątkowym?

Nauczamy pływania Fish-like. Ludzie są istotami lądowymi, a pływanie jest czynnością związaną ze środowiskiem wodnym, naszym wrodzonym instynktem jest pływać jak inne ssaki – głowa nad wodą, by uniknąć zachłyśnięcia, a ramiona i nogi pracujące nieskoordynowanie w celu utrzymania ciała przy powierzchni. Nauczanie tradycyjne pogłębia jedynie te cechy lub próbuje je poprawić. My jednak nauczamy technikę związaną ze”środowiskiem wodnym” , naśladującą zrównoważone, opływowe kształty ryb i ssaków wodnych, które generują napęd poprzez pracę całym ciałem.

Kto wywarł na ciebie największy wpływ? Kto ciebie inspirował?

Największy wpływ  mieli Bill Irwin i Dick Krempecki, dwoje ludzi, którzy trenowali mnie, kiedy byłem nastolatkiem, 45 lat temu. Zawdzięczam też wiele Bill’owi Boomer’owi, który nauczył mnie, iż ” kształt łodzi ma większe znaczenie niż pojemność jej silnika”. Ale również jestem ciągle inspirowany oddaniem i zapałem do pływania ze strony naszych uczniów.

Co powinniśmy brać pod uwagę chcąc nauczać TI?

Mówimy naszym przyszłym trenerom o trzech podstawowych rzeczach: Po pierwsze naszą  rolą jest inspiracja do pływania, jaką możemy zaszczepić u naszych uczniów, poprzez pokazanie naszej własnej pasji do tej dyscyplin. Po drugie, wykorzystujemy pływanie jako pewnego rodzaju platformę do nauczania czegokolwiek innego w życiu. I po trzecie, nie ma czegoś takiego jak zły uczeń – to jest nasz obowiązek jako trenerów, aby pokazać im, w jaki sposób osiągnąć sukces.

Jakie masz plany i nad czym pracujesz?

Pracujemy nad standaryzacją procesu nauczania na świecie, chcemy również, aby TI przeszło z programu niszowego na coś, co wszyscy ludzie wykorzystują w nauczaniu i doskonaleniu pływania.

Jaką najważniejszą rzecz w życiu poznałeś dzięki pływaniu, a w szczególności TI?

To chyba kultywacja i utrzymanie filozofii Kaizen – czyli  żadna umiejętność nie jest trwała i statyczna. Wszystkie umiejętności można poprawić, koncentrując się na byciu nieco lepszym jutro, niż jest się dzisiaj.

Terry, z głębi serca , życzę Tobie wszystkiego co najlepsze, gdyż na to zasługujesz. Dzięki!