TI FAQ
Czy słabo pływający lub początkujący może brać udział w warsztatach TI?
Aby uczestniczyć w warsztatach powinieneś być w stanie przepłynąć co najmniej długość basenu. Ale jeśli jesteś słabo pływający, nasz dorobek, jeśli chodzi o pomoc tym osobom jest olbrzymi – możemy umożliwić postęp już w ciągu dwóch dni, o wiele większy niż całe lata pływania. Ukończysz warsztaty wyposażony w narzędzia i plan działania, które ma to umożliwić. Jeśli jesteś osobą z lękiem do wody, uruchomiliśmy specjalny program, który umożliwi całkowite przezwyciężenie lęku.
Czy doświadczony pływak może skorzystać dzięki TI?
Total Immersion może pomóc KAŻDEMU pływakowi osiągnąć swój potencjał. Jeśli masz ludzkie DNA, nauczymy cię być bardziej Fishlike i damy silniejsze podstawy dla dalszej poprawy wyników. Oto co napisała najlepsza kraulistka w historii, Shane Gould, o swoim doświadczeniu z TI: „Zdobyłam trzy złota olimpijskie i ustanowiłam 11 rekordów świata w latach 70-tych, a teraz po 40-ce, pływam bardziej płynnie, a moja technika wydaje się być mocniejsza niż w moich „złotych latach”. A to wszystko dzięki technice Total Immersion. Wykorzystując ćwiczenia TI wyleczyłam swoje kontuzje i przebudowałam swój styl. Pływam teraz z gracją, lekkością i swobodą, jaką posiadałam mając lat 15. Tak naprawdę czuje, że pływam lepiej, gdyż mój styl wydaje się być dłuższy, bardziej elegancki i o wiele mocniejszy”
Czy na warsztaty przyjmujemy dzieci?
Nasze warsztaty są zaprojektowane dla dorosłych, ale wielu pływaków w wieku nawet 10 lat ukończyło je z dużym powodzeniem, czyniąc olbrzymie postępy. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że warsztaty bazują w dużej mierze na sporym przekazie informacji – zazwyczaj więcej niż dzieci mogą przyswoić. Ale jeśli tylko są chętne się uczyć i świadomie ćwiczyć, zdobędą bezcenne lekcje o tym jak najlepiej pływać.
Kompletna informacja o warsztatach czytaj tutaj.
Pytania o książki TI:
Jaka jest różnica w wydanych po polsku książkach Total Immersion?
Na rynku są obecnie dwie książki TI. „Kraul metodą Total Immersion” i „Pływanie dla każdego”.
Pierwsza z nich ukazała się w styczniu roku 2006 i zawiera całościową analizę kraula (część teoretyczna i praktyczne ćwiczenia).
Książka „Pływanie dla każdego” obejmuje zasięgiem cztery style, posiada niewielki wstęp teoretyczny i świadomy program treningowy do rozwoju techniki czterech stylów.
Pytania o filmy TI:
Jeśli masz książkę, czy potrzebne będzie tobie dvd?
Filmy dvd mają za zadanie dopełniać książkę i vice versa. Filmy ukazują graficznie jak poprawnie wykonać ćwiczenia – coś, czego ilustracje albo opisy nie są w stanie oddać. Książki wyjaśniają natomiast to, czego dźwięk w filmie nie robi – jakie trudności możesz napotkać w procesie nauczania, jak ćwiczyć poszczególne elementy, jak wprowadzić to, czego nauczyłeś się w ćwiczeniach do pełnego stylu i jak zdobyć wytrzymałość i szybkość wykorzystując ćwiczenia i pełen styl.
Czy filmy z warsztatów pomagają w nauce?
Większość uczestników warsztatów ćwiczyła samemu z materiałem filmowym. Uczynili oni duże postępy dzięki swojej pracy z filmem bądź z książką. Ale osiągają jeszcze większy postęp i to dosłownie w ciągu dwóch dni. Fakt bycia filmowanym spod wody i fachowa analiza na tej podstawie w połączeniu z programem nauczania prowadzonym przez wybitnych szkoleniowców jest cenniejszy niż inne źródła nauczania.
Które dvd jest dla mnie najlepsze?
Jeśli jesteś głównie pływakiem typu fitness, lub myślisz o triathlonie, zacznij od Kraula metodą Total Immersion, który jest najbardziej skutecznym sposobem przerobienia twojej techniki w kraulu. Jeśli jesteś instruktorem lub chcesz rozwinąć pełen zakres umiejętności pływackich, polecam 3 dvd: Delfin, Grzbietowy i Klasyczny metodą Total Immersion.
Pytania dotyczące przyborów pływackich:
Czy powinienem używać Rękawiczek?
Nie wiedziałem nic o Rękawiczkach, gdy pisałem pierwszą książkę o TI. Ale gdy tylko je wypróbowałem, stały się moimi ulubionymi przyborami treningowymi. Używałem je przez ponad 30% czasu treningowego w ciągu ostatnich kilku lat. Gdy nasi studenci zaczęli z nich korzystać na warsztatach i obozach Total Immersion, proces nauczania nabierał zawrotnego tempa, ponieważ Rękawiczki podkreślają wszystko to, czego nauczamy.
Na prowadzonych przez nas obozach staramy się, aby uczestnicy korzystali z Rękawiczek przez ok. 80% czasu spędzanego w wodzie, zdejmując je na ostatnie 5-15 min 90 minutowej sesji. Im większy stosunek ćwiczeń do pływania, tym większa ilość czasu pływania w Rękawiczkach. W ciągu godzinnego treningu opartego o ćwiczenia, możesz korzystać z Rękawiczek przez pierwsze 40-45 minut, następnie zakończyć trening z gołymi rękoma.
Jak zwiększysz ilość pływania, możesz zachować stosunek 60:40 rękawiczek do gołych rąk. Zawodnicy podczas treningu mogą korzystać z Rękawiczek przez ok. 70% na początki sezonu, stopniowo schodząc do 30% lub mniej w środku sezonu, a następnie zwiększając czas ich użycia do 50% w okresie przedstartowym. W czasie przedstartowym Rękawiczki zmniejszą obciążenia dla ramion i zwiększają wrażliwość kinestetyczną.Początkujący pływak może używać Rękawiczek przez ok. 70-80% czasu, pływak średnio zaawansowany przez 50-70% a elitarny przez 30-50%
Czy powinienem używać płetw?
Część dorosłych pływaków – i duża część byłych biegaczy, mają problemy z pracą nóg, z powodu nieelastycznego stawu skokowego. Jeśli to dotyczy ciebie, płetwy mogą być najlepszą pomocą w początkowych ćwiczeniach. Ale spróbuj najpierw równowagi bez płetw! Jeśli patrzysz się w ten sam punkt na suficie będąc w SweetSpot, stań, rozluźnij się, następnie odbij od dna ,aby uzyskać trochę prędkości. Jest łatwiej utrzymać pęd, znajdując się w ruchu niż wytwarzać go po jego utracie. Nie próbuj zaradzić słabej pracy nóg mocniejszą ich pracą. Silna praca nóg nie jest tu celem; nauczenie się bezwysiłkowości – jest. Ciągła praca nad ćwiczeniami, wraz z pracą nóg w pionie (jedno z ćwiczeń) i rozsądnym wykorzystaniem płetw, stopniowo uczyni twoją pracę nóg bardziej efektywną.