Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Polubić trening – dlaczego?

Bardzo wiele ciekawych i wartościowych uwag dotyczących nauczania zawartych jest w  książce Georg’a Leonard’a „Mastery”, są w niej między innymi cztery cechy skutecznego uczenia się:

1) Koncentracja na poprawie. Podstawowym celem każdego treningu powinna być poprawa pływania. Tak np. zastąpienie instynktownego ruchu odpychania wody do tyłu przez świadome zakotwiczenie ramienia w celu przesunięcia ciała do przodu, jest ważnym krokiem w nauczaniu Chwytu wody. Czy jesteś w stanie stwierdzić, że robisz to lepiej po 10 min świadomej pracy? Czy Twoja umiejętność utrzymanie koncentracji również uległa poprawie? Obydwie rzeczy są kluczowe w sukcesie.

2) Podnoszenie poprzeczki. Za każdym razem kiedy będziesz ćwiczył Chwyt wody, podnoś regularnie poprzeczkę coraz wyżej, każde zadanie jakie wykonujesz powinno stanowić pewne wyzwanie – nie za duże jednak. Zbyt łatwe oznacza znudzenie, zbyt trudne natomiast lęk przed niepowodzeniem.

3) Niepowodzenia. Wiele razy nie uda się osiągnąć zamierzonego celu. I dobrze! Błędy pomagają w koncentracji uwagi i są niezbędne w kwestii korekcji obranego kursu. Ciągły postęp jest procesem pojawiających się błędów i wniosków powstałych na ich podstawie, każdy taki wniosek zbliża nas do zamierzonego celu.

4) „Płaskowyż”. Najbardziej podstawowe umiejętności w pływaniu – równowaga i opływowość – angażują duże powierzchniowo części ciała i grupy mięśniowe ( głowa, ramiona, tułów), wymagają tym samym prostej stosunkowo koordynacji. Postęp zachodzi wówczas w miarę równomiernie. Kiedy jednak zaczniemy pracę nad bardziej zaawansowanymi i złożonymi umiejętnościami (oddech, praca nóg, chwyt wody), postęp zachodzi dużo wolniej, a my możemy odnieść wrażenie, że utknęliśmy gdzieś w miejscu. Jednak na poziomie naszych komórek , co jakiś czas ten postęp ulega konsolidacji i mamy wówczas do czynienie z podniesieniem pułapu naszych umiejętności na wyższy poziom. Pomiędzy momentami tych wzlotów, fakt bycia w „pełni zanurzonym” w trening stanowi nagrodę samą w sobie.

Bezcenne wskazówki: Nigdy nie osiągniemy pełnego Mistrzostwa! Prawdziwy mistrz nigdy nie popada w samo zachwyt i nigdy nie przestaje starać się o ciągły postęp. Pływanie, w którym każda ważna umiejętność jest wbrew naszym intuicjom, dostarcza znacznie więcej podstaw ku temu, niż inne dyscypliny sportu. Ze wszystkich dziedzin sportu, to właśnie pływacy mają największy potencjał do korzystania z możliwości poprawy i doskonalenia się przez całe życie. Dlatego właśnie TI tak bardzo bierze sobie do serca etos Kaizen.