Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

O 2BK (dwuuderzeniowej pracy nóg)

Kilka ostatnich dni spędziliśmy na bardzo udanym obozie trenerskim w Krakowie. Jak jest w naszym zwyczaju, część zajęć nasi przyszli trenerzy spędzają pracując z różengo rodzaju pływakami. W ostatnim dni zorganizowliśmy dla nich 3 mini kliniki: 2BK, chwyt wody i Tempo – każda z nich trwała ok 20 min po czym uczniowie rotacyjnie przechodzili do kolejnego elementu technicznego. Wśród nich był Konrad, którego to te oto osobiste odkrycie sprowokowało do powstania tego artykułu.

Jest to mail jaki otrzymałem od Konrada dzień po zakończeniu obozu:

Cześć wszystkim totalnym zanurzeniowcom ! 😉
Przed kursem II stopnia miałem poważny problem z praca nóg w dwutakcie, to znaczy nie miałem pracy nóg. Podczas pierwszej próby doprowadziłem nawet jednego (co najmniej) trenera do rozpaczy ( lub lekkiego zdenerwowania). Wtedy też podjąłem decyzję, że jak inni pójdą pracować nad tempem , to ja jeszcze raz zajmie się pracą nóg. Ale dalej nie wychodziło. Co ostatecznie pomogło :

1. W wyniku tego co pokazywali  trenerzy zorientowałem się, że kopie się nogą z dolnego biodra. 

2 Ma to być połączone z rotacją wynikającą z ruchu rotacyjnego barków i całego ciała, ale to noga zaczyna ruch rotacyjny.

3 . Nie jest istotne czy stopa kopiąca  jest na górze czy na dole ważne jest tylko położenie biodra- na dole!

4 Kopnięcie  ma iść tylko w dół wskutek czego mamy pozwolić biodru  kopiącej nogi podejść do góry. ( jak na huśtawce). Ten efekt następuje sam, jeśli tylko podczas kopnięcia  w dół nie będziemy ,,przytrzymywać,,  biodra – trener wskazał na możliwość wyczucia tej pracy  w pozycji pionowej w wodzie. To była bardzo dobra rada! Należy stanąć na głębokiej wodzie i unosić się na nogach – wtedy praca jest idealna – noga w przód biodro w tył

2BK

2BK

5 Najlepiej zsynchronizować moment kopnięcia z pozycją biodra –  – na dole ! To wg mnie podstawa do wprowadzenie 2 beat kick 

6 Użyłem jeszcze własnego ćwiczenia na sucho.  Stajemy wyprostowani i pracujemy nogami jak przy skrętach na nartach, ale na prawie prostych nogach .  Skręt ma wynikać z odepchnięcia się palcami ( bez odrywania od podłogi) tej nogi z  biodrem bardzie z przodu ( jakbyśmy leżeli to to biodro było na dole) a potem , po zrotowaniu nóg i bioder , to samo tylko, że  drugą nogą w drugą stronę.

7. Największa moja trudność polegała na tym, że próbowałem pracować nogą w ten sposób , że i biodro i noga równocześnie szły do przodu – jak przy kopnięciu piłki. Właściwa praca ma być jak z wyżej opisaną huśtawką ( noga w dół – biodro do góry) i jak w ćwiczeniu w wodzie w pozycji pionowej z pracą nóg.

8. Połączenie 2 beat kick z pełnym ruchem daje niesamowita płynność i szybkość – niestety przejściowo zgubiłem umiejętność oddychania ;), ale dzisiaj był inny punkt treningu więc się nie przejmuję. 

 

Pozdrawiam Wszystkich 

 

Konrad