Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Gry psychologiczne.

Podejście psychologiczne w wodach otwartych jest stosunkowo szerokim pojęciem obejmującym strategie koncentracji uwagi w celu rozwiązania konkretnego problemu. Czasami koncentracja na tym co powoduje lęk jest przydatna, np w celu jego przezwyciężenia, innym razem, istotne jest odwrócenie uwagi przez wybór innych punktów skupienia w celu powstrzymania myśli powodujących lęk.

Poniżej zamieszczam kilka przydatnych technik powstrzymujących myśli powodujące lęk szczególnie podczas wyścigu, czyli w momencie największego obciążenia psychicznego.

Cele przeciwstawne

Cele jakie sobie stawiamy to najczęściej wytwór naszej wyobraźni, niektóre bardziej, niektóre mniej realistyczne. Jednym z nich jest cel czasowy (chęć ukończenia wyścigu w określonym czasie), innym będzie proces, polegający na zastosowaniu określonych środków w celu osiągnięcia celu (określona technika, długość kroku, częstotliwość), które przybliżą Ciebie do zrealizowania celu czasowego. Proces jest elementem łatwiejszym i bardziej podlegającym kontroli niż czas. Czas podlega bardzo wielu czynnikom nie zależnym od nas, np.: pogoda czy warunki panujące w danej chwili.

Ale oprócz wymienionych istnieją jeszcze inne cele, tzw cele przeciwstawne. Wyobraź sobie, iż celem Twoim podczas wyścigujest bycie najbardziej zrelaksowanym  zawodnikiem przekraczającym linię mety, bez względu na czas. Czy pływanie byłoby wtedy łatwiejsze? A co jeśli Twoim planem byłoby przepłynięcie dystansu w _____(wpisz najwolniejszy możliwie czas). Nazywamy to celami przeciwstawnymi , ponieważ mają one za cel spowolnienie Twojego czasu, a nie jego przyśpieszenie. Dla początkującego pływaka, szybkość równa się stres! Jeśli chcesz poradzić sobiez istniejącym lękiem przed startem, musisz nauczyć się ścigać zachowując względny spokój. Poza wieloma innymi korzyściami, podstawową jest posiadane poczucie kontroli nad sytuacją.

Koncepcja ścigania się bez ścigania, cóż wydaję się być dziwna, ale pamiętaj! To jest Twój wyścig, zapłaciłeś wpisowe, a więc powinieneś zapewnić sobie nie zapomniane wrażenie. Tak, aby po przekroczeniu mety, powstało w Twojej głowie pytania, kiedy następny start. Czas i jegopoprawa przyjdzie w kolejnych startach, pod wpływem ukierunkowanego treningu. Cele czasowe powinny stać się priorytetem dopiero po ukończeniu 2-3 startów.

Liczenie ruchów

Podnoszenie głowy w celunawigacji jest dużym obciążeniem dla ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za naszą równowagę. Im mniej podnosimy głowę, tym dłużej utrzymujemy ciało w pozycji optymalnego komfortu dla nas. Proponuję liczenie ruchów pomiędzy uniesieniami głowy i zrobienie z tego pewnej zabawy polegającej nazwiększaniu ilości ruchów pomiędzy podniesieniem głowy. Podniesienie głowy co 30 ruchów jest zdecydowanie lepsze niżco 10. Kiedy opanujesz symetrię pływania, zadanie to okaże się dziecinnie proste. Liczenie ruchów także wydłuża i uspokaja Twój styl, poprawiając jego wydajność, a w efekcie czas. Jeśli np. basen 25m pływamy w 20 ruchach (licząc każde włożenie ręki do wody) to dystans 1500m pokonamy w ok. (60×20) 1200 ruchów. Wchodząc na wody otwarte, możemy zrobić 4 segmenty po 300 ruchów. Bardzo dobry sposób na koncentrację uwagi.

Obserwacją rąk

Jak ręka wchodzi do wody i ląduje na linii pokrywającej się z Twoimi barkami ( tzw. szynie), a dłoń trafia w położenie gdzie rozpoczyna się chwyt wody. Obserwacja rąk daje konkretny punk odniesienia, w braku linii na dnie basenu, jest to szczególnie potrzebne w przypadku osób cierpiących nachorobę morską oraz częściową dezorientację, która ma na nią wpływ. Obserwacja rąk może wymagać niewielkiej korekty położenia głowy, z wzroku skierowanego prostopadle na dół, na wzrok skierowany lekko do przodu. Z innej strony może być to ułatwienie, gdy w grę wchodzi konieczność dostrzeżenia boi do której właśnie dopływamy.

Widok z lotu ptaka

Oderwij się na moment od ziemi i postaraj dostrzec trasę wyścigu z lotu ptaka. Zobacz osoby stojące na starcie, grupę czołową płynącą oraz siebie utrzymującego stały i równy rytm. Zrób zbliżenie oczami wyobraźni nazawodników płynących poprawną techniką i staraj się utrwalić taki obraz w swojej wizji perfekcyjnego wyścigu.

Video

Polecam obejrzenie inspirującego nagrania wzorcowej techniki pływania.  Na pewno, tego typu nagraniem będzie film Shinji Takeuchi (ostatnio film nr 1, przewyższający oglądalnością filmy z Michaelem Phelpsem). Niech będzie to niemal rytuałem, aby wzór artyzmu i najlepszej techniki towarzyszył nam podczas treningów, ale i również w trakcie wyścigu. Zróbmy wszystko, żeby naśladować ułożenie ciała, kształt ramienia, tor ruchu stopy czy kąt rotacji ciała kogoś takiego jak Shinji.

Odwrócenie uwagi

Z punktu widzenie metodycznego, najlepiej jest koncentrować się oczywiście na aspektach technicznych, ściśle związanych z tym co robimy w danym momencie. Lecz w świetle dużego lęku i obaw przed tym co ma nastąpić, koncentracja na czymś innym niż pływanie pomoże Ci przetrwać.

Możemy stworzyć coś co nazywa się kompleksowym odwróceniem uwagi, kiedy nasz umysł jest w pełni czymś zajęty, nie dostrzegamy rzeczy dziejących się wokół nas. To tak jak z rozmową przez telefon podczas prowadzenie auta, choć widzisz drogę, Twój umysł tego nie rejestruje.

Badanie naukowa wykazały, że udział w rozmowie jest skutecznym sposobem na stworzenie kompleksowego odwrócenia uwagi. Jeśli tylko moglibyśmy rozmawiać przez komórkę w trakcie płynięcia, napewno  nie byłaby to tak dramatycznym przeżyciem. Mimo, że nie jest to (jeszcze) możliwe, postaraj się stworzyć kilka scenariuszy konwersacji w swojej głowie, jeszcze przed wejściem do wody, np. rozmowa z dawno nie widzianym przyjacielem, wywiad z gwiazdą filmową czy objaśnienie komuś sposobu przygotowania ulubionej potrawy. Pomysłów jest wiele.  Tak na prawdę to nie istotneo czym myślisz, byleby był to trwający potok niczym nie zakłóconej koncentracji uwagi, powodujący takie zaangażowanie umysłu, że to co dzieje się wokół Ciebie nie będzie prawie dostrzegalne. Dla kierowcy, to rzecz niedozwolona, ale dla początkującego pływaka, zbawienna!