Czego może nauczyć nas Ryan Lochte.
Ryan Lochte wciąż utrzymuje się na szczycie rankingów jako najlepszy pływak na świecie. Na pewno, to co go wyróżnia to olbrzymia staranność w tym co robi, przywiązywanie uwagi do najdrobniejszych szczegółów i dbałość o detale.
Oto, jak o tym opowiada: „Poświęcam teraz więcej czasu na pracę nad mechaniką, niż robiłem to kiedykolwiek wcześniej” i tu dodać należy, iż Lochte pływa od 9 roku życia, to wciąż odczuwa, iż nie osiągnął perfekcji w swojej technice.
Dodatkowo, dużą część treningu poświęca na wykonywanie elementów bardzo powoli.
„Jedynym sposobem pracy nad techniką jest wykonywanie wszystkiego jak najwolniej i przywiązywanie uwagi do tego, co się dzieje z twoim ciałem, gdzie znajdują się twoje biodra, twoje ramiona, jak ukształtowane są twoje stopy”
Dobrze wiemy jak istotne jest koncentrowanie swojej uwagi na elemencie w danej chwili wykonywanym, dobrze również znamy cenę, jaka wiąże się z utratą naszej koncentracji natychmiastowym pogorszeniem się techniki.
Jeśli to wszystko jest tak ważne w treningu mistrza, trudno abyśmy mogli pozwolić sobie na nie stosowanie się do tych samych reguł. Dlategowłaśnie trening sensoryczny, po mechanicznym, jest nieoodzowną częścią w dążeniu do stawania się lepszymi pływakami.
Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby stosowania pływania sensorycznego:
1) blokowy
2) mieszany
Sposób blokowy polega na wyborze kilku elementów do koncentracji uwagi, np. odłożenie głowy na wodę, prowadzenie ramienia po szynie i naturalny nadgarstek. Następnie w trakcie pływania uwagę naszą kierujemy przez 10min na oparciu głowy na wodzie, kolejne 10min na ułożenie ramienia na szynie i ostatnie 10min na rozluźnieniu nadgarstka.
Sposób mieszany to wyższa forma nad blokowym, wymaga dokonywania szybszych zmian i często polega na przechodzeniu z punktu koncentracji uwagi na inny punkt w krótkim okresie czasu. Np. przez pierwsze 5min koncentrować się możemy na odłożeniu głowy na wodę, następne 5min naprowadzeniu ramienia po szynie i rozluźnienie nadgarstka przez ostatnie 5min. Wykonujemy to dwukrotnie. Innym, jeszcze bardziej zaawansowanym sposobem pływania sensorycznego będzie wprowadzenie bloków 1 minutowych na każdy wyżej wymieniony element i powtórzenie ich 10 razy.
Trenując pływanie w ten właśnie sposób możemy mieć pewność, że czas jaki poświęcamy na trening nie upływa nam jak woda z przepełniongo basenu, lecz jest produktywny i zgodny z regułami sztuki trenerskiej, dokładnie tak, jak robi to nie kto inny, ale sam Ryan Lochte.