Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Czego może nauczyć nas Ryan Lochte.

Ryan Lochte wciąż utrzymuje się na szczycie rankingów jako najlepszy pływak na świecie. Na pewno, to co go wyróżnia to olbrzymia staranność w tym co robi, przywiązywanie uwagi do najdrobniejszych szczegółów i dbałość o detale.

Oto, jak o tym opowiada: „Poświęcam teraz więcej czasu na pracę nad mechaniką, niż robiłem to kiedykolwiek wcześniej” i tu dodać należy, iż Lochte pływa od 9 roku życia, to wciąż odczuwa, iż nie osiągnął perfekcji w swojej technice.

Dodatkowo, dużą część treningu poświęca na wykonywanie elementów bardzo powoli.

„Jedynym sposobem pracy nad techniką jest wykonywanie wszystkiego jak najwolniej i przywiązywanie uwagi do tego, co się dzieje z twoim ciałem, gdzie znajdują się twoje biodra, twoje ramiona, jak ukształtowane są twoje stopy”

Dobrze wiemy jak istotne jest koncentrowanie swojej uwagi na elemencie w danej chwili wykonywanym, dobrze również znamy cenę, jaka wiąże się z utratą naszej koncentracji natychmiastowym pogorszeniem się techniki.

 

Jeśli to wszystko jest tak ważne w treningu mistrza, trudno abyśmy  mogli pozwolić sobie na nie stosowanie się do tych samych reguł. Dlategowłaśnie trening sensoryczny, po mechanicznym, jest nieoodzowną częścią w dążeniu do stawania się lepszymi pływakami.

Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby stosowania pływania sensorycznego:

1) blokowy

2) mieszany

Sposób blokowy polega na wyborze kilku elementów do koncentracji uwagi, np. odłożenie głowy na wodę, prowadzenie ramienia po szynie i naturalny nadgarstek. Następnie w trakcie pływania uwagę naszą kierujemy przez 10min na oparciu głowy na wodzie, kolejne 10min na ułożenie ramienia na szynie i ostatnie 10min na rozluźnieniu nadgarstka.

Sposób mieszany to wyższa forma nad blokowym, wymaga dokonywania szybszych zmian i często polega na przechodzeniu z punktu koncentracji uwagi na inny punkt w krótkim okresie czasu. Np. przez pierwsze 5min koncentrować się możemy na odłożeniu głowy na wodę, następne 5min naprowadzeniu ramienia po szynie i rozluźnienie nadgarstka przez ostatnie 5min. Wykonujemy to dwukrotnie. Innym, jeszcze bardziej zaawansowanym sposobem pływania sensorycznego będzie wprowadzenie bloków 1 minutowych na każdy wyżej wymieniony element i powtórzenie ich 10 razy.

Trenując pływanie w ten właśnie sposób możemy mieć pewność, że czas jaki poświęcamy na trening nie upływa nam jak woda z przepełniongo basenu, lecz jest  produktywny i zgodny z regułami sztuki trenerskiej, dokładnie tak, jak robi to nie kto inny, ale sam Ryan Lochte.