7 nawyków najbardziej efektywnych pływaków. (Joe Novak)
Niektórzy zastanawiają się czy jest możliwe zachowanie standardów Total Immersion podczas tradycyjnego treningu pływackiego prowadzonego przez trenera spoza kręgu TI. Wierzę, że tak. Total Immersion to nie zestaw ćwiczeń. W terminologii pływackiej, jest to filozofia w której niepodważalną zasadą jest to, że każdy przepłyniety odcinek służy ściśle określonemu celowi – celowi, który bezpośrednio odnosi sie do umiejętności jakie pozwalają wygrywać zawody. Jeśli przyjmiesz poniższe standardy, będziesz mógł pozostać wierny przesłaniu TI podczas każdej formy treningu.
1. Zawsze bądż świadom swojego kroku pływackiego (SPL). Staraj się zachować najbardziej wydajny krok podczas małych prędkości. Miej pewność, że wzrost ilości Twoich ruchów jest zawsze wyborem wzrostu prędkości – a nie skutkiem wzrostu zmęczenia bądź utraty koncentracji.
2. Zawsze jest lepiej kontrolować wysiłek i zachować dobrą technikę, niż pójść na komopromis w celu dochowania przerwy interwałowej. Zrozum, że wzrost kondycji jest rezultatem twojej pracy nad umiejętnościami, które wygrywają zawody.
3. Nieustannie szukaj sposóbu na zmniejszenie oporu. We wzorze: V=SLxSR (gdzie SL – długość kroku pływackiego a SR – częstotliwość ruchów) nasz naturalny instynkt biegnie w kierunku wzrostu SR w celu płynięcia szybciej. Lecz najszybsi pływacy na świecie to ci, którzy „wyciskają” najwięcej z każdego ruchu jaki wykonują. Kiedy doszedłem już do granic fizycznych możliwości człowieka w wodzie, chciałbym jeszcze zobaczyć granicę, do której człowiek może poprawić swoją wydajność.
4. Jeśli konieczne, bądź ostatni na swoim torze, gdy jest to potrzebne, aby ćwiczyć efektywne pływanie. Kiedy pływałem na zawodach, potrafiłem zrobić 43.1 sek. na 100 jardów kraulem, jednak często wolałem plywać jako ostatni na torze, aby bez rozproszenie koncentrować się na najlepszej technice. Przez 1.5 roku trenowałem w Irvine, Kalifornia dzieląc tor z Jason’em Lezakiem , najszybszym amerykaninem na 100m kraulem. Kiedy on był bez wątpienia najszybszy na basenie, zazwyczaj pływał jako ostatni, na palcach jednej ręki mogę policzyć systuacje kiedy płynął jako pierwszy.
5. Staraj się być najcichszym pływakiem na basenie. Praca na przekór wodzie jest męczoca i frustrująca. To co pozwala nam poruszać się cicho i płynnie , czyni nas bardziej wydajnymi.
6. Koncentruj sie na tym, aby być rozluźnionym – przy każdej prędkości. Najwięksi sportowcy w historii – Michael Jordan, Wayne Gretsky, Alexander Popov – pokonywali rywali samym faktem poruszania się jakby w zwolnionym tempie.
7. Podkreśl finisz, nawroty i fazę podwodną. Chociaż wszyscy pływacy mają to za cel (im jestem bardziej wytrzymały, tym więcej siły mi starczy na końcu wyścigu). Total Immersion naucza pływać bardziej ekonomicznie przy każdej prędkości…poszukując przewagi w wydajności kroku…rozwijając lepszą świadomość wyczucia tempa…wykorzystując „biegi” w pływaniu dla najbardziej optymalnej strategi podczas wyścigu…wygrywając każdy nawrót (zwłaszcza na treningach)…i łącząc umysł i ciało w kierunku określonego celu.
To jest własnie ta fundamentalna różnica: pływak konwencjonalny zwraca uwagę, aby na treningu wzmocnić kondycje; pływak TI jest skoncentrowany na technikach, które pozwalają wygrać wyścig. Nie chodzi o to co robimy na treningu – ale jak.
Joe Novak, rekordzista West Point’u na 50 i 100 jardów kraulem i 100 delfinem. Jest Head Coach’em w Cheyenne Mountain Aquatics Swim Team. Mieszka w Colorado Springs.