Terry Laughlin – wywiad na temat pływania dzieci.
Oto fragmenty wywiadu jakiego Terry Laughlin udzielił kilka dni temu reporterowi zapytany o udział dzieci w klubach/sekcjach pływackich…
Uważasz, że pływanie wyczynowe czy raczej rekreacyjne – jest czymś do czego należy zachęcać dzieci?
Nauka pływania powinna być stałym elementem rozwoju każdego dziecka z trzech powodów:
1) dla bezpieczeństwa w wodzie i pobliżu niej
2) jako forma kształtowania kultury fizycznej, co jest uzupełnieniem kształtowania intelektualnego dziecka, jakie otrzymuje w szkole, czytając, etc. Pływanie jest niepowtarzalną umiejętnością ruchową, z tego powodu, iż jest nam obca z ewolucyjnego punktu widzenia, a co za tym idzie, dostarcza nam bardziej wymiernych cech psychofizycznych, które mają wpływ na cieprliwość, zdolność rozwiązywania problemów czy wytrwałość w obliczu niepowodzeń.
3) jako rozwój pasji do pływania. Trening jest czymś co ma miejsce jako nieodzowna cecha pływania, ale nie powinen być celem samym w sobie. Pływanie sportowe powinno być świadomym wyborem, a rodzice pownni go dokonywać z pełną odpowiedzialnością, że niestety, większość młodych uprawiających pływanie ulega wypaleniu lub kontuzjom z powodu obciążeń treningowych jakie aplikują trenerzy, którzy zbyt często przedkładają ciężkie i oparte nabraku wyobraźni powtórzenia ponad walor edukacyjny i jakościowy pływania.
Czy myślisz, że pływanie zawodnicze czy dla zdrowia zwiększy poczucie pewności siebie dziecka, również poza wymiarem wodnym?
Jeśli dziecko nauczy się kochać pływać, jest większe prawdopodobieństwo osiągnięcia chęci pozostania aktywnym przez całe życia. Jeśli to pokochają, zapragną pozostać przy tym na dłuższą metę. Widziałem wielu pływaków zawodowych, wliczając w to ponad 90% tych z którymi ja pływałem zamłodu, którzy byli naprawdę świetni, ale stracili chęci do pływania po latach bardzo monotonnego treningu.
Czy myślisz, że gdy rodzice są pływakami Masters jest to dobrym wzorcem dla dziecka, pod względem przekazania potrzeby aktywności fizycznej?
Uważam, iż posiadanie rodziców aktywnych fizycznie, którzy uzewnętrzniają swoją radość z tej aktywności pomoże pokazać dziecku aktywność jako coś pożądanego i dającego wymierne korzyści. PływanieMasters będzie jedną z tych rzeczy, ale również pływanie rekreacyjne dla samodoskonalenia bez jakiejś formalnej struktury.
Czy zajęcie się pływaniem zawodniczym może być dobrym spsobem na motywowanie młodego człowieka do sięgnięcia po swój pełen potencjał i rozpoczęcie uprawiania sportu?
Kiedyś tak uważałem, ale teraz – pomimo, że trenowałem zawodników przez ok 30 lat i wciąż sam pływam zawodowo, miałbym jednak obiekcje przed zalecaniem tego rodzicom. Widziałem zbyt wiele przypadków dzieci pływających „bezmyślne” baseny bez większego instuktarzu lub korekty techniki. Jeśli dziecko wyraża chęci przystąpienia do pływackiego team’u, rodzice powinni się wysilić, aby znaleźć takiego trenera, który kładzie nacisk na rozwój umiejętności, a nie wytrzymałości.
Czy pływanie to coś co rodziny mogą robić wspólnie? Czy rodzic może poprowadzić trening?
Najzdrowszą rzeczą jaką może zrobić rodzic to dać przykład zamiłowania do pływania, cenienia dobrej jakości pływania, pokazania chęci ciągłej poprawy i postawy uczenia się przez całe życie, a przede wszystkim – poczucia radości z aktywności. Trening, jak już mówiłem, jest czymś co „się dzieje”, a nie nadrzędnym celem.
Czy są jakieś zalecenia dla rodzin chcących się włączyć wsólnie w sport?
Róbcie to dla przyjemności i rozwoju zamiłowania do pływania.