Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Czy pływanie poprawia pracę mózgu?

Już  dawno temu otrzymałem w prezencie książkę pt. Mindsight , autorstwa Daniela Siegela. Długo czekała na moment, gdy wezmę ją do ręki, aż żałuję teraz, że tyle to trwało, gdyż okazuje się bardzo wartościową lekturą, potwierdzającą to, co słyszałem w wypowiedziach innych, znanych trenerów pływania, nota bene sam Terry Laughlin wielokrotnie przytaczał przykłady na to jak pływanie wpływa na rozwój i poprawę funkcji mózgu. Cóż, przyznaję, że nie jest to coś o czym w pierwszym rzędzie myślimy wchodząc do wody . A jednak, po wyżej wspomnianej lekturze i bez posiadania tytułu doktora neurologii, jestem w stanie wyrazić swoją aprobatę co do treści tam zamieszczonych. A oto dlaczego.

Mózg jest w stanie fizycznie zmieniać się wraz ze zdobywanym przez nas doświadczeniem, a nowe umiejętności związane z jego pracą są nabywane poprzez celowe wykonywanie określonej pracy, duże skupienie uwagi na wyznaczonym zadaniu i koncentrację.  Zdobywane doświadczenie pobudza tworzenie nowych neuronów, co prowadzi do produkcji białek pozwalających na tworzenie nowych powiązań między neuronami, w procesie określanym jako neuroplastyczność. Neuroplastyczność ma miejsce przez całe życie człowieka, nie tylko w dzieciństwie. Poza celowością i koncentracją uwagi, są również inne czynniki mające wpływ na neuroplastyczność; zaliczamy do nich: ćwiczenia fizyczne, obcowanie z czymś, co jest dla nas nowe, pobudzenie emocjonalne.

Cwiczenia fizyczne zatem, nie tylko przynoszą poprawę pracy układu krążeniowo-oddechowego oraz mięśniowo-szkieletowego, ale rówież układu nerwowego. Uczymy się wydajniej, jeśli jesteśmy fizycznie czynni. Obcowanie z rzeczami dla nas nowymi, z pewnymi pomysłami, z doświadczeniami, pomaga we wzroście nowych połączeń pomiędzy istniejącymi neuronami i stymuluje rozwój mieliny – powłoki przyśpieszającej przesyłanie sygnałów nerwowych. Obcowanie z czymś nowym może nawet doprowadzić do powstawania nowych neuronów – teza, która długo zdobywała zwolenników wśród naukowców.

Kiedy skupiamy naszą uwagę, nasz tok myślowy ulega ukierunkowaniu, bezpośrednio pobudzając czynność neuronową w odpowiednich częściach mózgu. Na przykład, w przeprowadzonych doświadczeniach u zwierząt nagradzanych za rozpoznawanie dźwięków, część mózgu odpowiedzialna za sygnały dźwiękowe rozwijała się lepiej, natomiast u zwierząt reagujących na obrazy, część odpowiedzialna za interpretację wizualną znacznie rosła szybciej.

Wnioski z tych eksperymentów płynące są takie, że neuroplastyczność jest uzyskiwana dzięki wzmożonej uwadze, a nie poprzez same bodźce. Pobudzenie emocjonalne może także być czynnikiem aktywacji, jaka ma miejsce, gdy zwierzęta są nagradzane za rozpoznanie dźwięku lub obrazu. Ten sam czynnik może mieć znaczenie w uruchomieniu plastyczności mózgu, kiedy wykonujemy czynności dla nas ważne i nie przeciętne. Lecz kiedy nie jesteśmy zaangażowani emocjonalnie, całe doświadczenie staje się mniej „pamiętliwe”, a struktura mózgu mniej podatna na zmiany.

Inne dowody na zmiany kształtu mózgu w skutek koncentracji uwagi pochodzą z prześwietleń mózgu u skrzypków. Wyniki pokazują olbrzymi wzrost tej części kory, odpowiadającej lewej ręce, operującej z olbrzymią prędkością i dokładnością strunami skrzypiec. Inne badanie wskazują na to, że hipokamp odpowiedzialny za orientację przestrzenną, jest znacznie powiększony u taksówkarzy.

W pływaniu, to co robimy to dokładne poświęcenie uwagi i pełnej koncentracji na zadanie stojące przed nami w celu wywołanie efektu identycznego z wyżej opisanym. Pływanie, co więcej, jest jedną z niewielu form ruchu, w której ruchy mogą być spowolnione do granic ludzkich możliwości. Dzieję się tak dzięki środowisku w jakim czynność ta jest wykonywana. Pełne oparcie o wodę, uchwycenie stanu równowagi i częściowy stan nieważkości znakomicie nam to umożliwiają. Efekt ten dodatkowo pozwala na zaangażowanie naszej pełnej świadomości w celu wykonania określonego ruchu z nienaganną precyzją. Wszystko  po to, aby wzmocnić połączenia nerwowe między neuronami w celu zbudowania trwałego nawyku opartego o pamięć mięśniową.

Opublikowano w: Blog, Kraul, Ogólne, Technika, wody otwrte