Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Fragment książki Terrego Laughlina

Fistgloves – trening techniki

Jak małe czarne rękawiczki mogą doprowadzić do poprawy wyników w pływaniu.

Scott Lemley naucza pływania już od ponad 20 lat. Aktualnie jest głównym trenerem grupy pływackiej Midnight Sun na Alasce. Jako wieloletni uczeń Aikido, zaobserwował on, że kluczowe etapy opanowania każdej sztuki walki – znalezienie równowagi, koncentracja umysłu i rozluźnienie ciała – są również kluczowe w każdym stylu pływackim.
Jednym z aspektów sztuk walki, który chyba najbardziej zaintrygował Scotta, jest praktyka zasłaniania opaską oczu studentom w celu uwrażliwienia ich na bodźce inne, niż te pochodzące ze wzroku. Rozumując jakoby czucie rąk było pływackim odpowiednikiem wzroku na lądzie, rozpoczął on pracę nad „opaską dla rąk”. Skutkiem tego jest produkt o nazwie Fistglove.

Fistgloves: Jak one działają

Kluczowym elementem zdobywania poprawnej techniki pływackiej jest nasza zdolność zmiany sposobu, w jaki oddziałujemy na nasze środowisko. Ludzie zdają się być przywiązani do ściśle określonego współdziałania z wodą, ale uważam, że jesteśmy w stanie to zmienić. Właśnie to legło u podstaw tego, nad czym pracują moi zawodnicy, a wykorzystanie Fistglove dało im bezprecedensową swobodę i kontrolę nad tym jak współpracują z wodą. Chcę, aby moi pływacy byli w stanie wybrać finezję, a nie brutalną siłę. Kiedy podejmują taki wybór, pływają w pobliżu swoich najlepszych czasów. Jednak finezja, jeśli chodzi o wodę, musi być wyuczona; rzadko występuje naturalnie. Finezja ma wiele wspólnego z tym jak odczuwamy „ciśnienie” wody na naszych rękach.. Odczytanie tego wskaźnika może być jednocześnie źródłem cennych informacji jak i rozproszeniem naszej uwagi. A ponieważ jesteśmy „zdominowani przez ręce” gdy pływamy, większość z nas jest tak zajęta tym, co dzieje się z naszymi rękoma, że zapominamy o pozostałych częściach ciała. Pod warunkiem, że ręce czują pod sobą napór wody, wydaję się nam, że mamy przed sobą zielone światło i często zaniedbujemy nasze ułożenie ciała. Czy jesteśmy dobrze zrównoważeni i opływowi, aby zmniejszyć opory wody? Trudno powiedzieć, jeśli tylko myślimy o naszych dłoniach. Jeśli dodamy jeszcze do tego skłonność ludzi do rozwiązywania problemów siłą, to nic dziwnego, że widzimy wiele walki z wodą.
Wszyscy ludzie mają w stawach, mięśniach i skórze specjalne zakończenia nerwowe, które uaktualniają nam informacje dotyczące położenie naszych kończyn, to jak szybko nimi pracujemy oraz ciśnienie wywarte na nie przez wodę. To bogactwo informacji może nas przytłoczyć, jeśli nie będziemy umieć jego przetworzyć – albo może nam pomóc w znalezieniu prawidłowej równowagi i płynności, jeśli będziemy wiedzieć jak je uporządkować. Zazwyczaj mózg nasz jest tak zajęty analizą informacji pochodzących z oczu i dłoni, że nie jesteśmy w pełni świadomi braku równowagi i złego ułożenia w wodzie.
Użycie Fistglove wychodzi nam tu naprzeciw, czyniąc równowagę sprawą priorytetową. Próba pływania po raz pierwszy bez użycia rąk, spowoduje zapewne rozpaczliwe wymachiwanie przez 5-10 minut. Ale mózg nasz rozpocznie natychmiast poszukiwanie sposobu rozwiązania tej zagadki poprzez wykorzystanie innych źródeł informacji i napędu. Niemalże automatycznie zaczniemy pływać z wykorzystaniem większej finezji, a mniejszej siły. Założywszy Fistglove musimy nauczyć się równowagi i bycia opływowym, w przeciwnym razie nie będziemy poruszać się do przodu.
Po 30 minutach pływania w rękawiczkach, popływaj z otwartą dłonią. Natychmiast powstanie coś, co nazywamy efektem Fistglove – strumień informacji z poprzednio wyłączonych, a teraz szczególnie uwrażliwionych rąk do mózgu. Wskutek tego staniesz się niezwykle wyczulony na to, pod jakim kątem układasz ręce w stosunku do wody, instynktownie wybierając ułożenie zapewniające maksymalny chwyt w środowisku tak płynnym, jakim jest woda – czyli super wydajność w trzymaniu się wody, a nieprzepuszczanie jej przez palce. Pierwsze 30 minut pływania w Fistglove podkreśli świadomość tego jak zrównoważeni i ułożeni jesteśmy w wodzie. Kolejne 30 minut po ich zdjęciu pomoże w nauce „zakotwiczenie” ręki. Aby naprawdę dobrze pływać, trzeba nauczyć się czuć wodę całym ciałem, a nie tylko rękoma oraz utrzymać pełną równowagę i zerwać z naszą nawykiem walki z wodą. Spróbujcie, myślę, że się spodoba.

Opracował Paweł Lewicki