Najlepsza nauka pływania na świecie.

Wierzymy, że każdy powinien się cieszyć pięknym stylem pływackim.
Pływacy TI nie tylko pływają pięknie, oni KOCHAJĄ pływanie.

Delfin Michaela Phelpsa

To wspaniałe zdjęcie wykonane podczas pierwszej zmiany wyścigu na 400m zmiennym pokazuje kilka cennych lekcji, które uczyniły Phelpsa najlepszym delfinistą na świecie:

1) Szerokie ładowanie i chwyt wody. Wspomniałem już wcześniej, iż jego stabilna głowa pozwala na skierowanie pędu w momencie ładowania do przodu, zamiast w dół. Zdjęcie powyższe, zrobione tuż po wylądowaniu dodaje cos nowego. Pływacy mniej doświadczeniu mają zwyczaj prowadzić ręce na wysokość głowy w chwili lądowania. Phelps ładuje na zewnątrz swoich ramion z dłońmi zwróconymi na zewnątrz. Ładowanie takie pozwala na 3 rzeczy:

a) Pomaga przytrzymać ręce tuż pod powierzchnią wody, gdy klatka piersiowa schodzi w dół. Gdybyście zobaczyli boczne zdjęcie tej fazy, wyraźnie byłoby widać klatkę piersiową jakieś 20-25cm poniżej ramion – z biodrami ustawionymi w najwyższym punkcie.

b) Szerokie lądowanie daje wystarczająca przestrzeń dla opadnięcia klatki piersiowej. Opadająca pod wpływem grawitacji klatka wywiera nacisk na dłonie i ramiona, co inicjuje skuteczny chwyt wody.

c) Wreszcie, szerokie rozstawienie ramion ułatwia cofniecie się łopatek w stronę kręgosłupa, – co jest kluczowe, aby uruchomić dolne mięsnie grzbietu dla prawidłowej ondulacji (rotacji)

1) Zwróćcie uwagę na powietrze wypuszczane nosem. Nie trzymaj powietrza pomiędzy fazą ruchu ramion w delfinie. Wymiana powietrza jest ciągła, wydech staje się mocniejszy tuż przed wynurzeniem się głowy.

2) Co z tymi mięśniami? Olbrzymie miesienie najszersze grzbietu wskazują, że główny obszar stanowiący źródło energii to tułów, a nie podatne na zmęczenie mięsnie ramion. W tej chwili, zamiarem Phelpsa jest wykorzystanie rąk do przytrzymania się wody, a nie odepchnięcie się od niej. Kiedy jego klatka piersiowa przesunie się nad punktem zakotwiczenia rąk, puści on uchwyt i wyprowadzi ręce niskim łukiem nad wodą.

Jeśli sami chcielibyście tego spróbować, proszę pamiętać o:
a) użyciu najlżejszego chwytu wody (oszczędza to mięśnie ramion przed zmęczeniem)
b) przeprowadzić chwyt wody/pociągniecie jak najkrócej, a jak najszybciej powrócić ramionami do przodu, – czyli ustawienia najbardziej hydrodynamicznego.

.