Odmrażanie pływania ?♀️
Jako, że układ nerwowy na bazie którego zbudowane są nasze umiejętności ma szczególną cechę do zapamiętywania pewnych zachowań, odzyskanie dawnej formy i techniki pływania nie powinno powodować większych trudności. Może okazać to się bardziej skomplikowane dla osób, które pływanie potraktowały jako sport gdzie w przeważającej części liczy się wytrzymałość, szybkość i siła…wtedy faktycznie powrót do dawnej świetności może zająć pewien czas.
W przypadku traktowania pływania jako pewnego rodzaju sztuki gdzie precyzja, dokładność a przede wszystkim jakość wykonywanych ruchów odgrywają najważniejszą rolę, wówczas daje nam to pewność, że szybko odzyskamy dawną formę po powrocie na basen.
Co więcej, okres każdej przerwy w trenowaniu jest świetnym momentem do nowego startu, resetu naszej techniki i eliminacji błędów jakie wkradły się przez lata uporczywego powielania utartego schematu ruchu. Zatem korzystajmy na tym, że przerwę taką mieliśmy i uczyńmy nasze pływanie jeszcze lepszym.
Oto kilka praktycznych rad jak to zrobić, aby powrót na pływalnię okazał się dla nas możliwością zrobienia nowego startu
Etap 1- Krótko i do rzeczy; pierwsze 2,3 treningi poświęć na rzeczy elementarne: A) neutrealne oparcie główny, B) pozycjonowanie ramion, C) minimalizacja pracy nóg. Popłyń 10×25 z koncentracją na każdym z tych elementów.
Etap 2- Połącz elementy; wykorzystaj powyższe na odcinku 10×50 w następującej konfiguracji: A+B, B+C, A+C ( np 25 neutrealna głowa+25 pozycja ramion)
Etap 3- Buduj dystans; zrób 10×75 gdzie każde 25m z innym punktem koncentracji uwagi (25 neutrealna głowa + 25 pozycja ramion + 25 wyłączone nogi)
Etap 4- Zadbaj o wydolność; popłyń 8×100 po każdym odcinku przerwa interwałowa 10 oddechów.
Powodzenia i szybkiego odmrożenia dobrej techniki ?♀️?♀️?♀️